Téby
20. 5. 2009
Téby (po grécky Thévai; latinský grecizovaný tvar: Thebae alebo Diospolis (Magna); miestne názvy: Wéset (staršie Veset/Véset), Waset (staršie Vaset), Pe-Amun, Nut, Ape, T'Ape; v Biblii: No) bol pôvodne názov celého 4. hornoegyptského kraja s hlavným mestom Armantom, od 11. dynastie názov (vtedy nového) hlavného mesta tohto kraja, pomenovaného podľa tohto kraja. Mesto sa nachádzalo v dnešnom Karnaku a Luxore.
Téby boli hlavným mestom Egypta za 11. dynastie a potom znova od 18. dynastie do čias Ramesseovcov. Aj medzitým a potom to však bolo významné mesto Egypta. Za vlády Ramesseovcov mesto rozdelili na Východné Téby (vlastné mesto) a Západné Téby. Za 22. a 23. dynastie boli sídlom vládnuceho Amónovho veľkňaza. Roku 725 pred Kr. Téby dobyl Pianchi, etiópsky kráľ a roku 668 pred Kr. Asýria. Od 26. dynastie boli Téby len provinčné mesto, ale ešte za Ptolemaiovcov tu bola intenzívna stavebná aktivita.
V meste stál Amónov chrám (dnes ruiny v Karnaku), ktorý bol pravdepodobne najväčšším chrámom na svete, a ďalšie veľké chrámy v dnešnom Karnaku a Luxore na východnom brehu Nílu, a nekropola s kráľovskými zádušnými chrámami (Dér el-Bahrí, Ramesseum, Medínet Abu) a Údolím kráľov na západnom brehu Nílu.